16 ارديبهشت 1396
جایگاه نخست رشد کمیت علم دنیا هنوز در دست ایران است/رشد به 17.5٪ رسید
به گزارش اداره روابط عمومی و همکاري های علمی بين المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: بررسی پایگاه استنادی وب آو ساینس (آی.اس.آی) نشان می دهد که کمیت تولید علم کشور از ۳۸۱۰۷ مدرک در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۴۴۷۸۲ مدرک در سال ۲۰۱۶ میلادی افزایش یافته است. بدین ترتیب رشد کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۵ به 17.5٪ رسید. بررسی ۲۵ کشوری که بیشتر کمیت تولید علم دنیا را تولید می کنند نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران هنوز در جایگاه نخست رشد کمیت تولید علم دنیا قرار دارد.دهقانی اظهار داشت: لازم به ذکر است که اطلاعات سال ۲۰۱۶ میلادی هنوز در حال کامل شدن است. علت کامل نبودن اطلاعات سال ۲۰۱۶ میلادی را باید در پدیده تاخیر در نشر و همچنین تاخیر در نمایه سازی مدارک در پایگاه های استنادی جستجو کرد.

سرپرست ISC افزود: بعد از ایران روسیه بیشترین رشد کمیت تولید علم دنیا را داشته است. رشد کمیت تولید علم روسیه 13.4٪ است. لهستان، هند، ترکیه، چین، اسکاتلند، استرالیا، سوئد، اتریش، برزیل، دانمارک، انگلستان، سوئیس، هلند و آلمان در زمره کشورهایی قرار داشته اند که رشد آنها مثبت بوده است. رشد کمیت تولید علم در این کشورها به ترتیب بین ۷ تا ۱ درصد بوده است.
وی افزود: علاوه بر افزایش کمیت تولید علم کشور، سهم ایران نیز از کل کمیت تولید علم دنیا از ۱.۵٪ در سال ۲۰۱۵ به ۱.۷٪ در سال ۲۰۱۶ میلادی افزایش یافته است. براساس پایگاه استنادی آی.اس.آی و به لحاظ کمیت تولید علم، جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان اسلام رتبه دوم را در اختیار دارد. هر چند بر اساس پایگاه استنادی اسکوپوس چه در منطقه و چه در جهان اسلام از لحاظ رتبه کمیت تولید علم جایگاه نخست را در اختیار داریم.