10 مرداد 1397
امضا تفاهم نامه همکاری بین سازمان همکاری اقتصادی D-8 با پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در استانبول-ترکیه
در راستای گسترش تعاملات بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC در کشورهای اسلامی (OIC) سرپرست این پایگاه آقای دکتر محمد جواد دهقانی برای بازدید از چند دانشگاه معتبر در ترکیه و نیز امضا تفاهم نامه همکاری ISC با سازمان همکاری اقتصادی D-8 در ترکیه شهر استانبول حضور یافته در مقر اصلی سازمان D-8 با دبیر کل این سازمان و مسئولان مربوطه دیدار کردند. در این دیدار معاون اجرایی سازمان، مدیر دایره حقوقی و قراردادها و برخی دیگر از مسئولان سازمان D-8 و نیز نماینده کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول و همچنین مدیر کل روابط بین الملل پایگاه استنادی علوم جهان اسلام حضور داشتند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ابتدا گزارش کاملی از فعالیت های متنوع ISC در ایجاد شبکه علمی پیوسته و گسترش تولید علم از جمله ایجاد یک پایگاه بزرگ از نشریات علمی پژوهشی کشورهای اسلامی به زبان های مختلف و نیز برگزاری کارگاه های ارتقا اثربخشی پژوهش در دانشگاه های معتبر کشورهای اسلامی ارائه نمودند. دکتر دهقانی در ادامه نقش موثر کشورهای عضو D-8 در تولید علم در سطح بین المللی را بر اساس آخرین اطلاعات موجود ارائه کردند و نیز برنامه های آتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام را در توسعه همکاری با کلیه کشورهای اسلامی و به خصوص سازمان های مرتبط زیرمجموعه سازمان همکاری اسلامی (OIC) از جمله آیسسکو و کامستک برشمردند. سرپرست پایگاه استنادی برای نمونه به برگزاری نشست آتی اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی آیسسکو کشورهای اسلامی اشاره کردند که در تاریخ 11 و 12 شهریور 1397 در جمهوری اسلامی ایران – شیراز و در محل پایگاه استنادی برگزار خواهد شد.
دبیر کل محترم سازمان D-8 آقای دکتر کو جعفر کو شاری از حضور مسئولان ISC در مقر سازمان و امضا تفاهم نامه همکاری ابراز خرسندی نمودند. همچنین از خدمات متنوع ISC و ایجاد پایگاه داده علمی که نقش مهمی در روند توسعه علمی کشورهای اسلامی دارد شگفت زده شده این فعالیت ها را حائز اهمیت دانستند.
در ادامه دبیر کل بر نقش و حوزه اصلی فعالیت سازمان که بر مبنای اقتصاد است تاکید کرد. ولی نیاز به ایجاد زیرساخت های علمی تحقیقاتی به منظور توسعه و تحول اقتصادی در کشورهای عضو را اجتناب ناپذیر دانستند و لذا ضرورت تشکیل یک شبکه پیوسته علمی به منظور کاهش فاصله کشورهای اسلامی با کشورهای توسعه یافته در سطح بین الملل را با تمرکز بر R&D از ضروریات دانستند.
دبیر کل D-8 در ادامه به نقش موثر ISC در همکاری با سازمان D-8 به منظور ایجاد یک شبکه علمی برای رصد مستمر جایگاه علمی کشورهای عضو D-8 اشاره نموده و تاکید کردند که بعد از امضا تفاهم نامه نسبت به ارسال چند پیشنهاد کامل برای همکاری ISC با این سازمان اقدام شده تا شروع همکاری در نشست عمومی D-8 در چند ماه آینده مطرح و همکاری متقابل هر چه زودتر عملیاتی گردد. دبیر کل سازمان D-8 به نقش موثر ایران در ایجاد دانشگاه D-8 با موقعیت مکانی دانشگاه بوعلی سینای همدان اشاره و از تحقق این برنامه ابراز خرسندی کردند.
در این دیدار همچنین نقطه نظرات سایر اعضا نیز ارائه گردید و در پایان تفاهم نامه همکاری بین پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC و سازمان همکاری اقتصادی D-8 به امضا رسید و در خصوص تسریع فرایند عملیاتی سازی این تفاهم نامه با ایجاد خط ارتباطی مستقیم تاکید شد.