27 خرداد 1395
۳ دانشگاه ایرانی در جمع ۶۰۰ دانشگاه برتر دنیا در حوزه مهندسی مواد
گروه رتبه بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)اعلام کرد: دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه تهران در جمع 600 دانشگاه برتر دنیا در حیطه مهندسی علم مواد قرار گرفتند.

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، گروه رتبه بندی ISC گفت: رتبه بندی شانگهای در سال 2016 با روش شناسی جدید و کاملا متفاوت نسبت به سال های گذشته، دانشگاه های برتر دنیا را در حیطه های مهندسی، رتبه بندی و نتایج آن را منتشر کرد.

این گروه افزود: رتبه بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه بندی های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه ژیائوتنگ شانگهای منتشر می¬شود. این رتبه‌ بندی در قالب یک پروژه بزرگ در کشور چین برای اولین بار در ژوئن سال 2003 منتشر شد و به صورت سالانه روزآمد می¬شود.

جهت مطابقت بهتر با نیازهای متنوع دانشگاه ها برای مقایسه همه جانبه عملکرد خویش در سطوح جهانی، از سال 2009 رتبه ‌بندی موضوعی نیز توسط این نظام رتبه بندی هر ساله منتشر شد.

گروه رتبه بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ادامه داد: شانگهای در مرحله اول رتبه بندی موضوعی سال 2016 خود، فهرست دانشگاه های برتر در 7 حوزه مرتبط با علوم مهندسی را منتشر کرده است. این در حالی است که در سال های گذشته نتایج رتبه بندی کلی و موضوعی شانگهای همزمان با یکدیگر منتشر می شد. در جدول زیر 7 حوزه مهندسی و زیر حوزه های وابسته به آن نشان داده شده است.شانگهای در سال 2016 رتبه بندی حیطه های مهندسی را با شاخص های متفاوت نسبت به سال گذشته انجام داده است. این نظام از 8 شاخص به شرح جدول زیر جهت ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا بهره گرفته است.گروه رتبه بندی ISC بیان داشت: رتبه بندی شانگهای ضمن تغییر شاخص های خویش، پایگاه استنادی مورد استفاده خود را از وب آو ساینس به اسکوپوس تغییر داده است. همچنین رتبه بندی شانگهای تنها مقالات پژوهشی، مقالات مروری و مقالات کنفرانس های مربوط به سال های 2014-2010 را در محاسبات رتبه موسسات مورد استفاده قرار داده است.
در شاخص مربوط به جوایز، تنها جوایزی برای موسسات لحاظ شده است که دو شرط زیر را داشته باشند:
1- جوایز می بایست ضمن قرار گرفتن در فهرست جوایز علمی موسسه IREG می بایست حداقل نمره67/0 اعتبار و شهرت را دارا باشند. نمره IREG 67/ 0 نشان دهنده اعتبار و شهرت بالای جایزه می باشد.
2- میزان برندگان بومی هر جایزه می بایستی از 80 درصد کمتر باشد.

لذا این تغییرات که در شاخص ها و منابع اطلاعاتی صورت گرفته است می تواند در کنار تغییرات عملکردی دانشگاه ها، عاملی موثر بر تغییر رتبه موسسات و جابجایی آن ها باشد.

در سال 2016 از جمهوری اسلامی ایران سه دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه تهران توانستند با قرار گرفتن در بازه رتبه ای 600-401 در جمع 600 دانشگاه برتر دنیا در حوزه مهندسی مواد قرار گیرند.

گروه رتبه بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: در سال 2016 نیز همچون سال های گذشته جایگاه های برتر دنیا را قاره آمریکا از آن خود کرده است. بعد از آمریکا نیز اروپا و آسیا قرار گرفته اند. در جداول زیر به ترتیب سهم مناطق (قاره ها) از 20 دانشگاه برتر دنیا در هر حوزه، سهم مناطق از 100 دانشگاه برتر دنیا در هر حوزه و سهم کشورها از 20 دانشگاه برتر دنیا در هر حوزه قرار داده شده است.