26 آبان 1395
حضور پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در هشتمین اجلاس وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی در آفریقا
هشتمین اجلاس وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی در باماکو پایتخت کشور آفریقایی مالی در 24 و 25 آبان ماه 95 ( 14-15 نوامبر 2016) با حضور وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی، معاونین و نیز مسئولان آیسسکو (ISESCO) برگزار شد.
به گزارش اداره روابط عمومی و همکاري های علمی بين المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، در این اجلاس رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی به همراه معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری شرکت نمودند.

دکتر محمد جواد دهقانی در این اجلاس گزارش عملکرد 15 ساله (2000-2015) کشورهای اسلامی در تولید علم را به صورت مکتوب ارائه نمودند. بر اساس این گزارش، میزان رشد تولید علم کشورهای اسلامی 638% بوده که در مقایسه با رشد تولید علم دنیا که 87% است معنادار بوده که نشان از خیزش و حرکت علمی کشورهای اسلامی است.

همچنین سهم تولید علم کشورهای اسلامی از 1.8% از سال 2000 به 7.2% در سال 2015 افزایش یافته است به گونه ای که سهم کشورهای اسلامی در این دوره 4 برابر شده است.

در دیدار با رئیس دائمی آیسسکو (ISESCO) ، دکتر عبدالعزیز التویجیری ارائه گزارش ISC را بسیار مناسب، ارزشمند و معنادار توصیف نمودند.

در حاشیه این دیدارها، با وزرای علوم برخی از کشورهای اسلامی از جمله وزیر علوم تونس، مراکش، و مالی و نیز برخی از معاونین این کشورها از جمله پاکستان، مصر و.... مذاکراتی صورت گرفت و قابلیت های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در نشست ها ارائه شد.

همچنین، در این اجلاس لزوم هدایت و توجه کشورهای اسلامی به شاخص های تاثیرگذار تولید علم به منظور کسب مرجعیت علمی و نیز تولید فناوری و ثروت مورد تاکید سرپرست ISC قرار گرفت.