بازدید اساتید و اعضای هیات تحریریه رشته زبان و ادبیات روسی در ۹ کشور دنیا از مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۰۲:۳۰ کد : ۱۰۱۲ اخبار آرشیوی
تعداد بازدید:۷۷۷
به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای و ISC، روز دوشنبه مورخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، هیاتی متشکل از ۳۰ نفر از اساتید رشته زبان و ادبیات روسی و اعضای هیات تحریریه و سردبیران مجلات معتبر دارای نمایه بین المللی با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی از منطقه آسیای میانه و شرق اروپا شامل کشورهای روسیه، لهستان، کرواسی، بلغارستان، بلاروس، اوکراین، قزاقستان، گرجستان و تاجیکستان با هدف آشنایی با پتانسیل ها و امکانات و خدمات مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از این دو سازمان بازدید کردند.

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای و ISC، روز دوشنبه مورخ 24 اردیبهشت 1397، هیاتی متشکل از 30 نفر از اساتید رشته زبان و ادبیات روسی و اعضای هیات تحریریه و سردبیران مجلات معتبر دارای نمایه بین المللی با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی از منطقه آسیای میانه و شرق اروپا شامل کشورهای روسیه، لهستان، کرواسی، بلغارستان، بلاروس، اوکراین، قزاقستان، گرجستان و تاجیکستان با هدف آشنایی با پتانسیل ها و امکانات و خدمات مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از این دو سازمان بازدید کردند.
در ابتدای این نشست دکتر محمد جواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ضمن خیر مقدم و خوش آمدگویی به مهمانان، به تشریح ماموریتهای ISC و مرکز منطقه ای در سطح ملی و بین المللی و پایگاههای اطلاعاتی و خدمات این پایگاه پرداخت و گفت: پایگاه استنادی در چهارمین نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی و با حضور نمایندگان کشورهای اسلامی در سال 2008 در باکو به تصویب رسید و در ایران ( شیراز) تاسیس شد. این سازمان که با هدف نمایه کردن مجلات علمی کشورهای اسلامی از جمله زبانهای عربی، فارسی و انگلیسی، ایجاد زمینه لازم برای ارتقاء کیفیت تحقیق و ایجاد یک شبکه پیوسته علمی در کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی و رتبه بندی دانشگاه ها، نشریات، نویسندگان و آثار برتر علمی جهان اسلام تاسیس شد، با در نظر گرفتن استانداردهای علمی، به انتخاب و نمایه سازی نشریات علمی کشورهای اسلامی می پردازد و با استفاده از ابزارهای علم سنجی، عملکرد علمی دانشگاه ها، موسسات پژوهشی، محققان و نشریات کشورهای اسلامی را رتبه بندی می کند.
دکتر دهقانی با به تصویر کشیدن مجلات 48 کشور که در ISC نمایه می شوند، به عنوان یک نمونه عینی نمودار رشد نشریات دانشگاه های روسیه در حوزه های موضوعی مختلف بین سال های 2000-2016 را نشان داد و گفت روسیه در سال 2016 بالاترین رتبه را با توجه به حجم انتشارات علمی خود داشته است.
در ادامه، رئیس اداره همکاریهای علمی بین المللی رایسست و ISC، ضمن بیان مختصری از تاریخچه تاسیس رایسست، گفت: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری پیرو تعامل با فرهنگستان علوم جهان اسلام در سال 1370 تاسیس شد و هدف آن تامین مدارک علمی مورد نیاز اعضای هیات علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ایران و کشورهای منطقه فعال است. از جمله فعالیت های مهم این مرکز برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، تاسیس انواع پایگاه های اطلاعاتی، انتشار گزارش های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب های فارسی و غیر فارسی، حمایت از پژوهش های داخلی و منطقه ای در حوزه های علوم و فناوری، و برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخشهای صنعتی، خدماتی و آموزشی برای شناسایی نیازها و تامین اطلاعات مورد نیاز آنها اشاره کرد.
وی همچنین به برخی زمینه های بالقوه همکاری مرکز و ISC و با سایر دانشگاه ها شامل حمایت مادی و معنوی از کنفرانس های علمی، چاپ نشریات علمی و معتبر دانشگاه ها، تعاملات دو جانبه در تالیف کتب، تاسیس شاخه در دانشگاه های دارای کرسی زبان و ادب فارسی در دانشگاه های سراسر دنیا اشاره کردند.
در ادامه تعدادی از حاضران به نمایندگی از مهمانان شامل اساتید دانشگاه های علوم انسانی روسیه، دانشگاه دولتی مینسک، دانشگاه دولتی سن پترزبورگ، دانشگاه علوم شرقی در قزاقستان، دانشگاه زاگرب کرواسی، دانشگاه تربیت معلم مسکو و ... نیز ضمن تقدیر از امکان فراهم شده در شیراز، نقش رایسست و ISC را در امر تبادل اطلاعات علمی و نیز رتبه بندی نشریات، دانشمندان و اساتید کشورها کلیدی دانستند. همچنین آنان معرفی راهکاری های جهانی نمودن تولیدات علمی و معرفی دانشگاه ها، نشریات برتر، نویسندگان و آثار برتر علمی جهان توسط ISC را کمک شایانی به سیاستگذاری های صحیح علمی در دانشگاه ها برشمردند و برای برقراری ارتباطات علمی، ایجاد شاخه ی مرکز در دانشگاه های خود، نمایه شدن نشریات در ISC و ... ابراز تمایل نمودند.
( ۱ )

نظر شما :