دومین جلسه کمیته اجرایی اجلاس دبیران کل کشورهای عضو آیسسکو ۲۰۱۸ در ISC

۰۹ مهر ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۰۳۴ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۸۵۰
به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری وپایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دومین جلسه کمیته اجرایی اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی آیسسکو در کشورهای اسلامی عضو آیسسکو، روز دوشنبه مورخ ۸ مهر ۱۳۹۷ با هدف بررسی مقدمات، مسائل و موضوعات مربوطه در محل پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در شیراز برگزار شد.
دومین جلسه کمیته اجرایی اجلاس دبیران کل کشورهای عضو آیسسکو ۲۰۱۸ در ISC

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری وپایگاه استنادی علوم جهان  اسلام، دومین جلسه کمیته اجرایی اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی آیسسکو در کشورهای اسلامی عضو آیسسکو،  روز دوشنبه مورخ 8 مهر ۱۳۹۷ با هدف بررسی مقدمات، مسائل و موضوعات مربوطه در محل پایگاه استنادی علوم جهان  اسلام (ISC) در شیراز برگزار شد.

این جلسه با حضور کارشناسان شهرداری شیراز، استانداری فارس ، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سایر نهادهای استان و هیئت رئیسه پایگاه استنادی و به ریاست دکتر محمد جواد دهقانی عضو شورای راهبری و رئیس کمیته علوم و تکنولوژی کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در آغاز این جلسه پس از قرائت قرآن، دکتر دهقانی ریاست سازمان، ضمن خوش آمد گویی به مهمانان  و ارائه گزارشی از آخرین روند هماهنگی های به عمل آمده، در مورد کمیسیون ملی آیسسکو اظهار داشتند: آیسسکو یک سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی است و ۵۷ کشور اسلامی از جمله ایران عضو این سازمان هستند. مقراصلی آیسسکو در مراکش است و در ایران نیز دفتر منطقه ای آیسسکو و نیز کمیسیون ملی آیسسکو وجود دارد که در تعامل با مقر اصلی فعالیتهای مختلفی را انجام می دهند. دکتر دهقانی در خصوص اهمیت این نشست ابراز داشتند: برگزاری این اجلاس می تواند به ایجاد مرجعیت علمی برای جمهوری اسلامی ایران نقشی موثر ایفا نماید.  ایشان همچنین اظهار داشتند جلسه هماهنگی اول در شیراز در مرداد 97 با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف و با هدف اجرای موفق این نشست درتاریخ 12 و 13 شهریور97 ، برگزار شد که به خاطر مشکلات ارزی پیش آمده به دلیل شرایط خاص تحریم، برگزاری این نشست به 20 و 21 آبان 97 موکول شد. تاریخ جدید قطعی است و در حال حاضر کمیسیون ملی آیسسکو در تهران در حال تهیه بلیط و انجام آخرین هماهنگی ها است. ما نیز در این جلسه که دومین نشست هماهنگی است پیرو صدور احکام عضویت در کمیته اجرایی از نهادهای مختلف دعوت به شرکت در این جلسه کردیم که نمایندگانی از شهرداری، استانداری، نهادها و دانشگاههای استان  در این کمیته حضور دارند تا بتوانیم این رویداد مهم را با همراهی مقامات استانی و کشوری به نحو شایسته ای در کشورمان برگزار کنیم.

پس از آن دکتر صالحی، دبیر کمیته اجرایی، در مورد اقدامات انجام گرفته تا کنون به تشکیل تیم کاری 50 نفره به همراه ناظر برای انجام امور هر حوزه، تهیه  لباس تشریفات، رزرو هتل، پذیرایی، توریسم و ... اشاره کردند. ایشان ضمن تقدیر از اعضای کمیته اجرایی، مواردی را که در آن حوزه ها نیاز به همکاری نهادهای استانی وجود دارد بیان کردند و از نمایندگان سازمان‌ها خواستند مواردی را که در آن حوزه ها تمایل و قادر به مساعدت و همکاری هستند پیگیری و رسماً در جلسه آتی اعلام نمایند. شایان ذکر است بر اساس مباحث مطروحه در این جلسه مقرر است برنامه‌های تنظیم شده برای این اجلاس به ویژه در حوزه حمل و نقل شهری، هتل، توریسم، تبلیغات و اطلاع رسانی، امنیت و پذیرایی به اطلاع واحدهای استانی برسد تا سازمان ها با توجه به ماموریت ها و امکانات خود مساعدت و همکاری لازم را در برگزاری این اجلاس داشته باشند.

 لازم به ذکر است که این اجلاس از نظر سطح، اهداف و پوشش جغرافیایی کشورهای شرکت‌کننده یکی از با اهمیت ترین برنامه هایی است که در سال های اخیر در سطح استان در حال تحقق است.

در ادامه دکتر محمد جواد دهقانی یکی از دستاوردهای این اجلاس را در شیراز آشنایی کشورهای مختلف با استان فارس و شهر شیراز عنوان کرده  خاطرنشان کردند: برگزاری اجلاس آیسسکو ویژه دبیران کل کشورهای اسلامی در راستای مرجعیت علمی کشور از ابعاد مختلف علمی دارای اهمیت خاص است که این امر به تحکیم روابط علمی بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اسلامی کمک خواهد کرد. وی نقش این اجلاس را در ارتقای کیفیت تحقیق و ایجاد یک شبکه پیوسته علمی در سرتاسر کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی مهم دانسته و آن را زمینه ساز سیاستگذاری های صحیح علمی و همکاری ثمربخش آتی میان دانشگاه ها و دانشمندان حوزه های مختلف موضوعی در کشورهای عضو کنفرانس اسلامی عنوان کرد


( ۱ )

نظر شما :