دیدار دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو اوگاندا با هیئت رئیسه ISC

۲۲ آبان ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۰۷۸ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۹۳۴

در جریان برگزاری اجلاس دبیران کل کمیسیون‌های ملی کشورهای عضو آیسسکو در شیراز:

دیدار دبیرکل کمیسیون ملی اوگاندا با هیئت رئیسه ISC

 

خانم دکتر روزی آگویی از اوگاندا (نفر اول از سمت چپ)

 

اجلاس دو روزه دبیرانکل کمیسیونهای ملی کشورهای عضو آیسسکو پیرو تعاملات گسترده وزارت آموزش و پرورش، کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران، دفتر منطقهای آیسسکو در تهران و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و به میزبانی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام طی روزهای 20 و 21 آبان 1397 در شیراز برگزار شد. در حاشیه این اجلاس دبیرکل کشور اوگاندا نیز با هیئت رئیسه ISC دیدار کردند. این دیدار در راستای شناسایی زمینههای مشترک همکاری بین ISC و کشور اوگاندا و به درخواست دبیرکل این کشور صورت پذیرفت. اعضای حاضر در این دیدار عبارت بودند از: خانم دکتر روزی آگویی دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو از اوگاندا، دکتر دهقانی سرپرست ISC و دکتر محمد رضا فلاحتی قدیمی فومنی رئیس روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی ISC.

در آغاز نشست دکتر روسی آگویی دبیرکل کمیسیون ملی اوگاندا ضمن تشکر از برگزارکنندگان این اجلاس و به خصوص ISC از مهماننوازی مجموعه، نحوه برگزاری و سطح اجلاس، امکانات، تورهای گردشگری و زیباییهای بینظیر شیراز و برخورد همکاران سپاسگزاری کردند. ضمناً ایشان مراتب اردات دولت و ملت اوگاندا را به دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند.

دکتر روزی آگویی در ادامه اظهار داشتند: «با حضور خود در شیراز و ISC متوجه ظرفیتهای گسترده موجود برای همکاری با نهادهای آموزش عالی کشور اوگاندا شدم. من معتقدم ISC میتواند خدمات متعددی در حوزه نشریات علمی، رصد تولید علم و مباحث مربوط به رتبهبندی دانشگاهها به کشور ما ارائه دهد و خوشحالم که میتوانم نقش رابط را در تحقق این مهم ایفا نموده مشتاقانه در جهت برقراری و تحکیم روابط بین دو کشور تلاش نمایم».

شایان ذکر است دکتر روزی آگویی آخرین میهمان اجلاس بود که شیراز را ترک کرد. ایشان از نقاط مختلف شهر بازدید داشتند و به ویژه درخواست زیارت حرم مطهر شاه چراغ (ع) را مطرح کردند که با برنامهریزی  ISC این امکان فراهم شد. بنابر اظهار ایشان، این زیارت برایشان آرامش بخش بوده و هیچ وقت فضای روحانی آن را فراموش نخواهند کرد.

 ایشان در ادامه به معرفی مختصر آموزش عالی در اوگاندا پرداخته و اعلام داشتند: «ما دو دانشگاه بزرگ در اوگاندا داریم که اولی دانشگاه اسلامی اوگاندا است و دومی دانشگاه بین المللی کامپالا می باشد. دانشگاه اسلامی اوگاندا در سال 1988 و توسط سازمان همکاریهای اسلامی (OIC) و پیرو انعقاد تفاهم نامهای با دولت اوگاندا راهاندازی شد. در سال 1990 نیز پارلمان اوگاندا رسماً تاسیس این دانشگاه را تصویب کرد. این دانشگاه کار خود را در دو رشته و با 80 دانشجو آغاز کرد و در حال حاضر حدود 8700 دانشجو از 21 کشور در 72 رشته در آن مشغول به تحصیل هستند.» دکتر روزی آگویی سپس به دانشگاه بینالمللی کامپالا اشاره کرده اظهار داشتند: «دانشگاه بینالمللی کامپالا یک دانشگاه خصوصی با چهار دانشکده است که حدود 20 سال است فعالیت میکند. در این دانشگاه 86 درصد از دانشجویان بومی و 14 درصد باقی مانده از سایر کشورها هستند. جمعیت پسران دانشجو بیش از 60 درصد و جمعیت دختران دانشجو حدود 40 درصد است.» ایشان در پایان در مورد چگونگی کمک ISC به اوگاندا در ارتقاء سطح پژوهش در آن کشور و به ویژه دانشگاهؤها سوال کردند.

در ادامه دکتر دهقانی سرپرست ISC ضمن ابراز خرسندی از رضایت دکتر روزی آگویی از اقامت در شیراز و میزبانی ISC برای هرگونه کمک به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی اوگاندا ابراز تمایل کردند. ایشان در خصوص چگونگی کمک ISC به دانشگاههای اوگاندا اظهار داشتند: «داده های موجود در ISC دادههای وسیع و متنوعی است و دانشگاههای اوگاندا به صورت برخط و از محل دانشگاه خود میتوانند به این اطلاعات دسترسی داشته در مورد وضعیت تولید علم کشورهای اسلامی اطلاع حاصل کنند.» دهقانی ادامه داد: «ضمناً ISC بسته به نیاز کشورها برای آنها کارگاههایی را در جهت ارتقاء اثربخشی پژوهش برگزار میکند که در صورت دریافت درخواست، برای برگزاری این کارگاهها در اوگاندا برنامهریزی خواهد شد». دهقانی در پایان ISC را با توجه به ماهیت علمی و بین‌المللی که دارد به عنوان پایگاهی مطرح کرد که میتواند سبب ایجاد پیوند و نزدیکی بیشتر بین کشورهای اسلامی شود.


نظر شما :