دیدار دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو در تونس با هیئت رئیسه ISC

۲۲ آبان ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۰۷۹ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۸۰۷

در حاشیه اجلاس دبیران کل کمیسیون‌های ملی کشورهای عضو آیسسکو:

دیدار دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو در تونس با هیئت رئیسه ISC

 

پروفسور بو هلال از تونس، از چپ به راست نفر دوم

 

اجلاس دو روزه دبیرانکل کمیسیونهای ملی کشورهای عضو آیسسکو پیرو تعاملات گسترده وزارت آموزش و پرورش، کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران، دفتر منطقهای آیسسکو در تهران و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و به میزبانی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام طی روزهای 20 و 21 آبان 1397 در شیراز برگزار شد. با توجه به اهمیت این اجلاس و دستاوردهای متعدد آن بر آن شدیم تا ضمن تماس با اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بینالمللی این پایگاه، طبق وظیفه رسانهای، در انعکاس رویدادهای این اجلاس مشارکت داشته باشیم که مورد استقبال این پایگاه نیز قرار گرفت. آنچه در این گزارش ارائه میشود جزئیات یکی از دیدارهای دبیران کل کشورهای اسلامی با هیئت رئیسه ISC است لازم به ذکر است پیرو هماهنگیهای به عمل آمده، طی روزهای آتی گزارشهای دیگری نیز در این خصوص به اطلاع مخاطبان محترم خواهد رسید.

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بینالمللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، علاوه بر جلسات و پنلهای تخصصی دو روز اجلاس، دیدارهایی نیز بین دبیرانکل کشورهای عضو آیسسکو و هیئت رئیسه ISC صورت گرفت که در یکی از این نشست ها دبیرکل تونس شرکت داشت که در این گزارش به مباحث اصلی مطرح شده در این دیدار پرداخته می شود. اما ابتدا مشخصات اعضای حاضر در نشست: پروفسور محمد بوهلال دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو از تونس، دکتر دهقانی سرپرست ISC و دکتر محمد رضا فلاحتی قدیمی فومنی  رئیس روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی ISC.

در آغاز نشست پروفسور بوهلال از تونس از مهماننوازی برگزارکنندگان، سطح بالای برگزاری اجلاس و نیز حسن خلق و فرهنگ غنی مردم شیراز که در تعامل با آنها و طی تورهای گردشگری شهری به این مهم دست یافته، ابراز تشکر و قدردانی کردند. ایشان اذعان داشتند: «حسن خلق و رفتار دوستانه ایرانیان باعث شگفتی ایشان شده و خوش حالاند که با این تجربه و شناخت که شخصاً کسب کرده اند، به کشور خود باز خواهند گشت». ایشان همچنین از آشنایی که در طی سخنرانیها و حضور در ISC با فعالیتهای این مجموعه پیدا کردند ابراز خرسندی کرده، ابراز داشتند: «فعالیتهایی که در ISC آغاز کردهاید بسیار خوب بوده و قابل استفاده توسط تمامی کشورهای اسلامی است. این فعالیتها جای پیشرفت دارد و مایلیم بین ISC و نیز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز وزارت آموزش و پرورش ایران با نهادهای هم تراز در تونس تعاملات گستردهتری شکل بگیرد». ایشان در ادامه اظهار داشتند: «یقیناً با پتانسیل‌هایی که در ISC مشاهده کردهام در بازگشت به تونس بلافاصله نسبت به تهیه گزارشی کامل برای وزارت آموزش عالی و آموزش و پرورش خود اقدام خواهم کرد تا آنها را ترغیب کنم ارتباطات خود با این مجموعه و نیز وزارتخانههای عتف و آموزش و پرورش ایران را افزایش دهند.»

در ادامه دکتر دهقانی نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور دبیرکل محترم آیسسکو در تونس در ISC اعلام کردند: «من هم از حضور شما در شیراز و ISC تشکر میکنم و خوشحالم که فرصتی دست داد تا بتوانیم ضمن میزبانی شما در مورد تعاملات ISC با تونس با هم دیداری داشته باشیم». سرپرست ISC سپس ادامه داد: «مهمترین دلیل تشکیل ISC ایجاد یک شبکه علمی در بین کشورهای اسلامی بوده است. تمرکز کار در این شبکه علمی بر روی موارد متعددی است که از آن جمله میتوان به بحث ثبت نشریات کشورهای اسلامی در ISC اشاره کرد. برای ثبت نشریات دسترسی به اطلاعات آنها قدم اول است و نکته مهم اینکه هر چه مجلات بیشتری از یک کشور اسلامی در ISC ثبت شود رویت پذیری کارهای علمی محققان آن کشور نیز بیشتر خواهد شد. از این رو، برنامه ما تشویق نشریات کشورهای اسلامی برای برقراری تماس با ISC و ارسال درخواست ثبت نشریات توسط آنهاست. در این زمینه، البته به دنبال نهادهای وزارتی در کشورهای اسلامی نیز هستیم تا بتوانیم به این فرایند سرعت ببخشیم و شاید در این مسیر جنابعالی به عنوان دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو در تونس بتوانید در تسریع این فرایند مساعدت نمایید.»

دهقانی ادامه داد: «ما این آمادگی را داریم تا تمامی نشریات علمیپژوهشی تونس را چه به زبان انگلیسی یا عربی تحلیل و در صورت کسب معیارهای لازم در ISC ثبت نماییم.» دهقانی به عنوان یکی دیگر از زمینههای احتمالی همکاری به مبحث برگزاری کارگاههای اثربخشی پژوهش در کشورهای اسلامی پرداخت و اذعان داشت: «با توجه به جایگاه دانشگاههای تونس، زمینه خوبی برای همکاری چه در حوزه ثبت نشریات و رتبهبندی دانشگاهها و چه در حوزه برگزاری این کارگاهها وجود دارد.» ضمناً در پاسخ به پرسشی در خصوص فرایند ثبت نشریات در ISC دکتر دهقانی تصریح کردند: «فرایند ثبت بسیار آسان است. ابتدا لازم است در قالب یک ایمیل اطلاعات کلی هر نشریه مثل عنوان، آدرس وبگاه و ... به بخش ارزیابی نشریات ISC فرستاده شود. پس از تحلیل و ارزیابی نشریه چنانچه معیارهای لازم توسط آن نشریه کسب شده باشد همکاران اطلاع خواهند داد که مسئول نشریه برای ثبت نام و دریافت کد کاربری به سامانه XML مراجعه کند. سپس امکان بارگذاری اطلاعات نشریه وجود خواهد داشت».

سپس پروفسور محمد بوهلال که خود نیز یک فرد دانشگاهی محسوب میشود تأکید کرد: «این موارد برنامههایی است که یقیناً برای ما قابل استفاده خواهد بود و از این رو پیشنهادهای شما را با اولویت به وزارت آموزش عالی تونس منتقل خواهم کرد. همچنین برای ارسال گسترده نشریات تونس به ISC و تحلیل و ثبت آنها در این مجموعه پیگیری خواهم نمود.» ایشان همچنین اظهار داشتند که برای گسترش بیشتر تعاملات، عقد تفاهمنامه همکاری بین نهادهای تونس و ISC را در دستور کار قرار خواهند داد.

لازم به ذکر است با توجه به برنامه اجلاس که هدف اصلی آن بررسی دستور کار پیشتر تهیه شده برای اجلاس سران بوده، تدبیر ISC در معرفی خدمات و قابلیت ها که در روز دوم و در قالب سخنرانی و نیز طی جلسات جانبی اتفاق افتاد، دستاوردهای بزرگی را نصیب این سازمان و در نهایت جمهوری اسلامی ایران نمود به گونه ای که با تاثیر پذیری مثبت دبیران کل از خدمات این مجموعه، مقرر گردید طی روزهای آتی پیشنهادهای عملیاتی ISC برای لحاظ شدن در دستور کار نهایی، به مقرر آیسسکو در مراکش ارسال شود. این در حالی است که در جلسات حاشیه‌ای نیز موفقیت‌های بسیار ارزشمندی در نمایاندن چهره واقعی جمهوری اسلامی ایران به دور از تبلیغات رسانه‌های خارجی، جلب اعتماد کشورهای اسلامی نسبت به ظرفیت‌های وسیع ISC و نیز جمهوری اسلامی ایران و همچنین ترغیب این کشورها به ارسال نشریات و نیز برقراری تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری با این مجموعه به دست آمد.


نظر شما :