رایسست و ISC در قاب دوربین/ دانشگاه پنجاب آماده همکاری و پل ارتباطی ایران با پاکستان

۲۶ دی ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۱۲۷ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۹۲۳
رایسست و ISC در قاب دوربین/ دانشگاه پنجاب آماده همکاری و پل ارتباطی ایران با پاکستان

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)، در راستای گسترش تعاملات علمی این دو سازمان در سطح بین الملل و تقویت نقش و جایگاه بین المللی آنها، در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۹۷، در قالب یک جلسه ۲ ساعته ویدیو کنفرانسی با حضور مقامات دانشگاه پنجاب پاکستان، پایگاه استنادی و مرکز منطقه ای برگزار شد.

بنا براین گزارش، در این جلسه پس از معرفی رایسست و ISC، جایگاه دانشگاه های پاکستان و به ویژه دانشگاه پنجاب در میان دانشگاه های کشورهای اسلامی و جهان بررسی شد. در امتداد ارائه این موارد، موضوعات مختلفی از جمله برگزاری کارگاه های پیشرفته علم سنجی توسط رایسست و ISC ، نمایه سازی نشریات معتبر دانشگاه های پاکستان،  انجام پروژه های مشترک بین المللی با دانشگاه پنجاب، رصد علم دانشگاه های پاکستان و ارائه مشاوره های علمی، میزبانی نشست ها و گردهمایی های بین المللی در راستای ارتقاء جایگاه کشورهای اسلامی، فعال سازی RPDAP و فراهم آوردن دسترسی به منابع اطلاعاتی رایسست مورد گفتگو قرار گرفت.

لازم به ذکر است که جلسه مذکور پیرو  بازید قبلی هیأت پاکستانی که در سوم مهر سال جاری از مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به عمل آمد برگزار شد. در آن جلسه هیأتی متشکل از دانشگاه های پنجاب و لاهور پاکستان از جمله دکتر محمد سلیم مظهر، رئیس دانشکده زبانهای شرقی دانشگاه پنجاب پاکستان، دکتر نصیر محمود،  رئیس بخش آموزش دانشگاه علامه اقبال لاهوری ، دکتر محمد فرهان صدیق، معاون آموزشی دانشگاه مجازی پاکستان بود.

بنا بر گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی، تعیین نقاط قوت و ضعف هر یک از کشورهای اسلامی در حوزه علوم و فناوری گام نخست در رشد جایگاه این کشورها می باشد که این وظیفه از سال ۲۰۰۸ از سوی در چهارمین نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی در باکو به پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( (ISC واگذار شده است. پایگاه استنادی علوم جهان اسلام  با تمرکز بر عملکرد علمی کشورهای اسلامی و با فعالیت های گسترده علم سنجی در حوزه  رتبه بندی دانشگاه ها، نشریات، و دانشمندان و همچنین رصد علم جهان اسلام در طی ۱۰ سال اخیر ، به گستره وسیعی از اطلاعات در خصوص نقاط قوت و ضعف علمی در هر یک از کشورهای اسلامی دست یافته است که از این اطلاعات می توان به عنوان گنجینه ای ارزشمند جهت رفع نقاط نقایص موجود و پیشرفت هرچه بیشتر نقاط قوت در کشورهای اسلامی بهره گرفت.

 


نظر شما :