کارگاه آشنایی با انواع سرقت ادبی و شیوه های اجتناب از آن

۲۴ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۱۳۴ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۱۱۲۱

پیرو درخواست دهمین کنفرانس بین المللی سیستم ها و فناوری الکترونیک قدرت و محرکه های الکترونیکی، 2019، دو نفر از اعضای هیئت علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، دکتر حمید علیزاده زوج و دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی، پنل مربوط به آشنایی با انواع مختلف سرقت ادبی و شیوه های اجتناب از آن را به زبان انگلیسی در این کنفرانس ارائه نمودند.

طی این کنفرانس که در تاریخ 24 بهمن 1397 در دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز برگزار شد، دکتر فلاحتی ابتدا در مورد مفهوم سرقت ادبی و اینکه مرز بین سرقت ادبی و متن عاری از آن چیست صحبت کرد. سپس انواع سرقت ادبی با ذکر مثال هایی معرفی شد. در ادامه بحث، سرقت ادبی و برداشت از آن در حوزه های موضوعی مختلف تشریح گردید. همچنین به مبحث ارزیابی ماشین سرقت ادبی نیز پرداخته شد و ضمن بیان ویژگی هر یک در خصوص اعتماد افراطی به نرم افزارها هشدارهایی داده شد. در انتها این نتیجه حاصل شد که ابزار سرقت ادبی یک ابزار کمکی است و نباید بیش از اندازه به آن اتکا کرد. اساتید و سازمان های مرتبط نیز باید به این نرم افزارها صرفا به چشم یک وسیله نگاه کنند چون گزارش های ارائه شده توسط نرم افزارها نیاز به تفسیر و پردازش از سوی اساتید و متخصصان دارد. در پایان توصیه هایی برای محققان برای تالیف متن علمی مطابق موازین علمی و به دور از مسائل سرقت ادبی مطرح شد.

در ارائه بعدی، دکترعلیزاده با نگاهی به عواقب مسئله سرقت ادبی، به وضعیت مقالات بازپس گرفته شده (Retracted Articles) پرداخت. وی با ارائه تعریفی از مقالات بازپس گرفته شده، دلایل عمده آن را که شامل خطاهای پژوهشی، سوء رفتار پژوهشی، داوری مخدوش و سرقت ادبی می باشد، ذکر نمود و در انتها وضعیت مقالات بازپس گرفته شده ایران در سطح بین المللی را تشریح نمود. در ادامه، حاضرین که برخی از آنها شرکت کنندگان بین المللی کنفرانس بودند، سوالات خود را در مورد مسائل مطرح شده طرح نموده و سخنرانان پاسخ های مربوطه را ارائه کردند.

در نهایت، ارائه این پنل با بازخورد بسیار مثبت شرکت کنندگان در کنفرانس مواجه شد.

کلید واژه ها: پنل آشنایی با انواع مختلف سرقت علمی


( ۲ )