ISC انحصار دانش را می شکند/۱۰ برابر شدن رشد علمی کشور در ۲۰ سال گذشته

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۱۵۳ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۸۰۶
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(isc) و مرکز علوم و فناوری به دنبال شکستن مرزهای انحصاری دانش در دنیا هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، محمدجواد دهقانی ظهر امروز در نشستی خبری با اشاره به مأموریت دستگاه متبوع یعنی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و تاریخچه شکل‌گیری آن اظهار داشت: فعالیت‌های این پایگاهبه‌عنوان یک مرکز پژوهشی مستقل بسیار گسترده است که با تهیه و سازمان‌دهی دانش مکتوب داخلی و خارجی، دستاوردهای پژوهشی را به‌صورت الکترونیکی درآورده و در اختیار علاقه‌مندان علم قرار می‌دهد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (isc) با اشاره به چشم‌انداز 1404 کشور، در عرصه پژوهش خاطرنشان کرد: فراهم نمودن دسترسی به مستندات علمی به‌روز، از مأموریت‌های مهم مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری است.

وی با اشاره به تاریخچه تأسیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز در سال 1387 نیز گفت: مأموریت این پایگاه ملی و بین‌المللی است و 57 کشور دنیا را تحت پوشش دارد به‌طوری‌که 3000 نشریه علمی و پژوهشی کشورهای اسلامی را پوشش می‌دهد.

دهقانی در تشریح مأموریت پایگاه isc نیز گفت: این پایگاه به‌عنوان یک مرکز بین‌المللی در پشتیبانی سیاست‌های کلان پژوهشی منطبق با استانداردهای بین‌المللی عمل می‌کند که دست‌یابی به مرجعیت سنجش و ارزیابی پژوهش‌های جهان اسلام، هدف نهایی آن است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: هر 2 پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی دارای جایگاه بین‌المللی است که هر هفته هیات های بلندمرتبه علمی از سراسر جهان در این مراکز حضور یافته و تبادل‌نظر می‌کنند که امید است با توجه به تحریم‌های ظالمانه و تلاش دشمن برای بایکوت خبری کشور، بتوانیم وضعیت علمی کشور را به دنیا نشان دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه‌های مهم 2 پایگاه مذکور در سال جاری اشاره کرد و افزود: در سال جاری چند برنامه مهم خواهیم داشت که یکی از کارها سروسامان دادن به همایش‌های ملی و بین‌المللی است. در این راستا یک آئین‌نامه تصویب شد تا از برگزاری همایش‌های بی‌کیفیت که وهن علم را تداعی می‌کرد، جلوگیری کنیم.

دهقانی یادآور شد: اقدام بعدی ما نظارت بر فعالیت نشریات علمی است که آئین‌نامه آن نیز تدوین‌شده تا ارزیابی آن‌ها به‌صورت دقیق انجام شود؛ لذا پایگاه بر اساس شاخص‌های علمی، کل نشریات کشور را ارزیابی می‌کند تا نشریات بی‌کیفیت از گردونه خارج شود.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ادامه داد: امسال در خردادماه نشست اعضای کمیته‌های isc را داریم که 21 و 22 خردادماه هیت هایی از پاکستان، ترکیه، مالزی، نیجریه، عراق و عمان در شیراز حضور پیدا می‌کنند که سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌های isc را در این نشست تصویب می‌کنیم.

وی افزود: همایش بین‌المللی ارزیابی مراکز پژوهشی نیز خردادماه در شیراز برگزار می‌شود که دومین کنفرانس بین‌المللی و سیزدهمین اجلاس ملی است که در آن توجه به کیفیت آموزش در دانشگاه در آن مدنظر است.

دهقانی همچنین گفت: بیست و دومین کنگره همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی نیز دی‌ماه امسال با همکاری دانشگاه‌ها در شیراز برگزار می‌شود.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اضافه کرد: در نیمه دوم سال 98 نیز اجلاس سردبیران نشریات علمی را داریم که گفتنی است 2 هزار نشریه علمی در کشور داریم که باید سامان‌دهی شوند.

 

این مقام مسئول در ادامه به رسالت 2 پایگاه مذکور در بعد بین‌المللی اشاره کرد و گفت: ما به دنبال این هستیم که خدمات مراکز را در اختیار دانشگاه‌های دنیا قرار دهیم که هدفمان ترویج و توسعه ادبیات و زبان فارسی است در کشورهایی که کرسی زبان فارسی دارند. در این راستا ما بیش از 300 کرسی زبان فارسی در کشورهای مختلف داریم که تقاضاهایی از کشورها برای ایجاد شاخه‌ای از پایگاه داشتیم مانند دانشگاه برلین، کلن و... که این مهم می‌تواند دستاوردهای پژوهشی زبان فارسی را بین‌المللی کند.

دهقانی با بیان اینکه پایگاه استنادی به دنبال شکست مرزهای دانش است، یادآور شد: همکاری با سازمان d8 از دیگر برنامه‌های ما است که قرار شد یک پایگاه ویژه برای آن در نظر گرفته شود. این کشورها بیشترین اثرگذاری را در بحث علمی داشته و بیش از 70 درصد تولیدات علمی مربوط به آنهاست.

وی همچنین گفت: در سال 2018 نخستین نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا را کلید زدیم تا جایگاه دانشگاه‌های کشورهای اسلامی و سایر کشورها را رصد کنیم و چشممان به‌نظام های دیگر برای ارزیابی نباشد چراکه خودمان این توانایی را داریم که جایگاه علمی خود را پیدا کنیم. در این راستا اطلاعات خام دانشگاه‌ها در دسترس ما است تا دست به آینده سازی بزنیم.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در بخش دیگری از سخنان خود به رشد تولید علمی کشور در 20 سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: تحقیقی انجام‌شده با عنوان «2 دهه تحقیق و پژوهش در جهان اسلام تا سال 2017» به زبان انگلیسی که نشان می‌دهد سهم کشورهای اسلامی 20 سال قبل از کل تولیدات علمی دنیا 2 درصد بود. پس از گذشت 20 سال سهم کشورهای اسلامی به 9 درصد افزایش پیداکرده که نشان می‌دهد در سطح این کشورها یک جنبش علمی شروع شده است.

وی افزود: بر اساس سند مصوب 2026 که در نشست رؤسای کشورهای جهان اسلام مصوب شد، در 10 سال آینده سهم کشورهای اسلامی از تولیدات علمی باید به 20 درصد برسد که نیازمند یک نقشه راه است.

دهقانی ادامه داد: در سال 77 سهم ما از تولیدات علمی دنیا حدود 9 صدم درصد بوده که در سال 2017 این رقم به 1.8 دهم درصد رسیده که تقریباً 10 برابر شده است. این در حالی است که این میزان در کشورهای پیشرفته 4 درصد و کشورهای اسلامی 12 درصد بوده و طبق پژوهش‌ها رشد علمی ایران در این بازه زمانی 22 درصد بوده؛ یعنی هرسال، 22 درصد رشد علمی داشتیم که 6 برابر رشد علمی دنیاست.

این مقام مسئول در پایان نیز بیان داشت: در پایگاه استنادی در حوزه پژوهش‌ها در علوم انسانی جایگاه نخست را داریم؛ یعنی 94 درصد پژوهش‌ها در این حوزه است پس‌ازآن علوم پزشکی، کشاورزی، علوم پایه و مهندسی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

https://isc.gov.ir/admin/news/manage/create

کلید واژه ها: اصحاب رسانه ISC مصاحبه مطبوعاتی


( ۱ )

نظر شما :