نشست مشترک مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و انعقاد تفاهمنامه همکاری

۲۹ خرداد ۱۳۹۸ | ۲۳:۲۵ کد : ۱۱۸۵ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۶۰۲

«نشست مشترک مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی و  مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام» در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ در شیراز و به میزبانی مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برگزار شد.

نشست مشترک مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و انعقاد تفاهمنامه همکاری

بر اساس اعلام روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی ISC ، یک هیأت ۱۰۰ نفره متشکل از رؤسا و سایر مسئولین سازمان مرکزی و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از سراسر کشور به منظور حضور در نشست با مسئولین  مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و انعقاد تفاهم نامه همکاری در روز چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸، در شیراز حضور یافتند.

در ابتدای این نشست که در راستای سیاست‌های کلان مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و بررسی زمینه‌های همکاری در حوزه های علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری ترتیب داده شد، دکتر محمد جواد  دهقانی رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ضمن بیان خیر مقدم به حاضران در جلسه، از حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و هیئت همراه در مرکز منطقه ای و ISC تشکر نمودند. در ادامه خدمات، زیرساختها، و فعالیتهای مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در عرصه های ملی و بین المللی توسط ایشان مورد معرفی قرار گرفتند.

 دکتر دهقانی با برشمردن اهداف و ماموریتهای کلان دوسازمان، بر اهمیت تبدیل مرکز منطقه ای به پایگاه تامین منابع اطلاعاتی مورد نیاز کشور به منظور نظام مند کردن هزینه های کشور در رابطه با تامین و خرید پایگاه های اطلاعاتی بین المللی تاکید نموده و آن یکی از اهداف مهم این سازمان دانست. ایشان از طرف مرکز منطقه ای و ISC، در خصوص همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه های مختلف از جمله برگزاری کارگاه های آموزشی علم سنجی برای واحدهای آن دانشگاه، همکاری در جهت معرفی و ورود دانشگاه در نظام های رتبه بندی بین المللی، نمایه سازی مجلات منتشره توسط واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در فهرست نشریات ISC اعلام آمادگی نمودند.

در ادامه، ریاست مرکز منطقه ای و سرپرست ISC، به تشریح جایگاه کنونی ایران در میان کشورهای اسلامی و جهان پرداختند. ایشان با اشاره به سهم ۲۱ درصدی جمهوری اسلامی ایران از کل مدارک ثبت شده کشورهای اسلامی و سهم ۳۰ درصدی از کل مدارک ثبت شده کشورهای منطقه خاورمیانه در پایگاه بین المللی کلاریویت آنالیتیکس، اعلام نمود که جمهوری اسلامی ایران در حال حاضرجایگاه اول جهان اسلام و منطقه خاورمیانه و جایگاه ۱۶ جهان را از نظر تولید علم داراست. ایشان افزودند: جمهوری اسلامی ایران همچنین توانسته است از نظر میزان استنادات دریافتی نیز در سالهای اخیر به جایگاه اول در میان کشورهای اسلامی و منطقه، و به رتبه ۲۱ در بین کشورهای جهان دست یابد.

سپس، دکتر منصور حقیقت معاون پژوهش و فناوری ISC، به معرفی محصولات و خدمات پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و تفاوت فعالیت های این پایگاه با پایگاههای بین المللی مشابه از جمله پایگاه ISI و Scopus پرداختند. ایشان سپس اهمیتِ هر یک از محصولاتِ پایگاه ISC را در رفع نیازهای اطلاعاتی کشور تشریح نموده و بر اهمیت ارزیابی عملکرد علمی دانشگاه های جهان از طریق «رتبه بندی دانشگاه های جهان در ISC» تاکید نمود.

پس از آن، دکتر محمدرضا صالحی معاون پژوهش و فناوری مرکز منطقه ای به معرفی دستاوردهای برجسته و خدمات این سازمان از بدو تاسیس تاکنون پرداختند. ایشان با اشاره به فعالیت مرکز منطقه ای در سه حوزه کلان، تهیه منابع اطلاعاتی، پردازش منابع اطلاعاتی، تولید پایگاه های اطلاعاتی جامع و در نهایت توزیع اطلاعات در سطح کشور و همچنین کشورهای منطقه ، پایگاه های اطلاعاتی این سازمان و شاخه های ملی و بین المللی آن را پاسخگوی بخش اعظم نیازهای پژوهشی محققان کشور و منطقه دانستند. ایشان سپس با اشاره به نمایه سازی بیش از ۸ میلیون مدرک در حوزه های گوناگون موضوعی و به زبان های مختلف، به تشریح همکاری های گسترده مرکز منطقه ای با کرسی های زبان و ادب فارسی در سراسر جهان  و با کشورهای منطقه در زمینه های علمی، پژوهشی و  فناوری پرداختند .

سپس، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخته و بر اهمیت نقش مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ارتقاء جایگاه علمی کشورهای منطقه و به ویژه کشورهای اسلامی تاکید نمودند. ایشان با اشاره به سیاسی شدن جریان استناددهی در جهان و واهمه آمریکا از خارج شدن جغرافیای علم از آن کشور ، شرط موفقیت هرچه بیشتر ISC در اجرای اهداف و ماموریتها، فراهم آمدن زمینه های سیاسی و اقتصادی مورد نیاز دانستند. ایشان به منظور افزایش مرجعیت ISC به عنوان پایگاه استنادی کشورهای اسلامی، بر اهمیت نقش دانشگاه ها، موسسات پژوهشی و محققان کشور تاکید نموده و در پایان از آن ها خواستند تا از نظام های استنادی غرب پیروی نکرده، از ISC به عنوان یک نظام استنادی ملی بهره مند شده و مقالات خود را در نشریات معتبر ISC نمایه سازی نمایند.

در پایان تفاهم نامه همکاری علمی، پژوهشی و  فناوری میان مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از یک طرف ودانشگاه آزاد اسلامی از سوی دیگر به امضای دکتر محمد جواد  دهقانی رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)و دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی رسید.

 

نشست مشترک مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و انعقاد تفاهمنامه همکاری

نشست مشترک مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و انعقاد تفاهمنامه همکاری

 

کلید واژه ها: تفاهم نامه دانشگاه آزاد اسلامی