نتایج رتبه بندی جهانی شانگهای ۲۰۱۹ منتشر شد

۲۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۹ کد : ۱۲۳۱ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۱۲۷۹
حضور ۱۳ دانشگاه ایران در جمع ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا
نتایج رتبه بندی جهانی شانگهای ۲۰۱۹ منتشر شد

به گزارش روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست ISC گفت:  رتبه ­بندی شانگهای یکی از معتبرترین  رتبه­ بندی های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ منتشر می­شود. رتبه بندی منتشر شده در سال 2019 شانگهای 1000 دانشگاه برتر جهان را پوشش می دهد. در رتبه بندی سال 2019 دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد و دانشگاه کمبریج به ترتیب رتبه اول تا رتبه سوم را به خود اختصاص داده اند.

دهقانی اظهار داشت: شانگهای یکی از سه نظام  معتبر رتبه­ بندی در سطح بین المللی است. کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیأت علمی، برونداد پژوهشی و عملکرد سرانه چهار معیار به کار برده شده در نظام رتبه بندی شانگهای است که توسط شش شاخص زیر ارزیابی میشوند.

نتایج رتبه بندی جهانی شانگهای 2019 منتشر شد

 

منابع گردآوری داده در این رتبه ­بندی شامل وب سایت­های جوایز نوبل، مدال فیلدز، پایگاه­ های اطلاعاتی و اطلاعات آماری دولتی است. اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها نیز از پایگاه استنادی ISI استخراج میشود.

در جدول زیر وضعیت تعداد دانشگاه های قاره های مختلف به تفکیک مشخص شده است.

نتایج رتبه بندی جهانی شانگهای 2019 منتشر شد

وضعیت دانشگاه های کشورهای اسلامی در رتبه بندی سال 2019 شانگهای: ایران با 13 دانشگاه مقام اول حضور را دارد

در رتبه بندی جهانی شانگهای سال 2019 ، ایران با 13 دانشگاه، ترکیه با 12 دانشگاه،  مالزی  و مصر با 5 دانشگاه، عربستان و پاکستان با 4 دانشگاه، تونس ، لبنان، امارات متحده عربی، عمان و نیجریه  با یک دانشگاه در جمع هزار دانشگاه برتر دنیا حضور داشتند.

وضعیت دانشگاه های ایران در رتبه بندی شانگهای

 در رتبه بندی جهانی سال 2019 شانگهای 13 دانشگاه از ایران در این رتبه بندی حضور یافتند.

سرپرست ISC در ادامه گفت: در رتبه بندی سال 2019 دانشگاه تهران مشابه رتبه بندی سال 2018 توانست با کسب رتبه در بازه ۴۰۰-۳۰۱ در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد و رتبه اول دانشگاه های ایران را از آن خود کند. دانشگاه های صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران با ارتقا رتبه نسبت به سال قبل، توانستند جایگاهی در بازه ۵۰۰-۴۰۱ در سال 2019 را کسب نماید و مشترکا رتبه های دوم و سوم ایران را از آن خود کنند. دانشگاه­های امیر کبیر و تربیت مدرس نیز در بازه ۶۰۰- ۵۰۱ گرفته اند و رتبه های چهارم و پنجم ایران را از آن خود کرده اند.

دانشگاه فردوسی مشهد با بازه رتبه ای 601-700  رتبه 6 و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بازه رتبه ای 800-701 رتبه 7 ایران دارد.

دانشگاه های صنعتی نوشیروانی بابل، علم و صنعت ایران و دانشگاه صنعتی اصفهان در بازه 900-801 قرار دارند و رتبه 8-10 ایران را از آن خود کرده اند.

دانشگاه شهید بهشتی که برای اولین بار در این رتبه بندی حضور دارد به همراه دانشگاه شیراز و دانشگاه تبریز در بازه 1000-901 و رتبه 11-13 کشور قرار دارند.

نتایج رتبه بندی جهانی شانگهای 2019 منتشر شد

کلید واژه ها: نتایج رتبه بندی جهانی شانگهای 2019


( ۱۰ )