معرفی خدمات و دستاوردهای علمی و بین المللی مرکز منطقه ای و ISC در شانزدهمین نشست مشورتی معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی منتخب کشور

۱۰ مهر ۱۳۹۸ | ۱۵:۱۹ کد : ۱۲۵۲ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۴۸۷
خدمات و دستاوردهای علمی و بین المللی مرکز منطقه ای و ISC در شانزدهمین نشست مشورتی معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی منتخب کشور در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل مورد معرفی قرار گرفت.

با هدف بررسی راهکارهای تقویت و گسترش همکاری با سازمان های بین المللی و رایزنی با کنشگران دیپلماسی علم و فناوری، شانزدهمین نشست مشورتی معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی منتخب کشور با حضور دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی، دکتر واثقی امیری رئیس دانشگاه صنعتی نوشیروانی و 50 نفر از معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها در تاریخ 10 مهر 1398  در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر سالار آملی ضمن تقدیر از عملکرد موثر و دستاوردهای کشور در حوزه های مختلف بین المللی، این موفقیت را مرهون تلاش تمامی دانشگاه های کشور دانست. وی در ادامه به تشریح ماهیت جامعه نسل پنجم پرداخته و با اشاره به ویژگی های شبکه دانایی و جهانی بودن آن، خواستار تلاش هرچه بیشتر متخصصان ایرانی در جهت حضور پررنگ تر کشور در این شبکه شد.

سپس سه نشست تخصصی تحت عناوین «راهکارهای تقویت و گسترش همکاری با سازمان های تخصصی علمی بین المللی»، «تاسیس شعب دانشگاهی مشترک» و «راه اندازی اتاق همکاری های علمی در دانشگاه های معتبر غیرایرانی» برگزار شد که در آن موضوعاتی همچون گسترش شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام، توسعه دانشگاه های بین المللی ِD-8 و دستاوردهای بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، دانشگاه های خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه تبریز، دانشگاه صنعتی اصفهان، و دانشگاه علامه طباطبایی مورد معرفی و بررسی قرار گرفت.

در این نشست دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی به عنوان مشاور ریاست و مدیر اداره همکاریهای علمی و بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) حضور یافته وبه ایراد سخنرانی پرداختند. وی ضمن معرفی مهمترین خدمات این دو سازمان، به معرفی راهکارهای تسهیل فرایندهای مختلف بین المللی در حوزه های علمی، سیاسی و فناوری پرداخت. مشاور ریاست و مدیر اداره همکاریهای علمی و بین المللی رایسست و ISC با اشاره به مغفول ماندن جهان اسلام در سطح بین الملل در گذشته ، بر اهمیت افزایش اثرگذاری و نقش پذیری کشورهای اسلامی تاکید نمود.

دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی با تشریح فعالیت رایسست در سه حوزه کلان، تهیه منابع اطلاعاتی، پردازش منابع اطلاعاتی، تولید پایگاه های اطلاعاتی جامع و در نهایت توزیع اطلاعات در سطح کشور و همچنین کشورهای منطقه، شناسائی، حمایت و ارتقاء پژوهش علمی، فراهم آوردن تسهیلات پژوهشی لازم برای پیشرفت تحقیقات دانشمندان، ایجاد سهولت در ارتباط بین دانشمندان، تشویق همکاری تحقیقاتی افراد و مراکز علمی، تشویق پژوهش علمی در مورد مسائل مهم کشورهای در حال رشد را از جمله اهداف مرکز منطقه ای برشمرد. ایشان در ادامه به نقش کلیدی ISC در ارزش گذاری علمی نشریات، دانشمندان و رتبه بندی دانشگاه های کشورهای اسلامی اشاره نموده و پایگاه های اطلاعاتی رایسست و ISC و شاخه های بین المللی آن ها را پاسخگوی بخش اعظم نیازهای پژوهشی محققان کشورهای اسلامی و منطقه دانست.

مشاور ریاست و مدیر اداره همکاریهای علمی و بین المللی رایسست و ISC استفاده از ابزارهای پیشرفته ارتباطی از جمله ویدیو کنفرانس، وبینار و غیره را از راهکارهای موثر در تقویت ارتباط کشور با سایر کشورها و رشد اثرگذاری آن دانست. ایشان سپس به تشریح همکاری های گسترده مرکز منطقه ای با کرسی های زبان و ادب فارسی در سراسر جهان  و با کشورهای منطقه در زمینه های علمی، پژوهشی و  فناوری پرداختند و از امکان هرگونه همکاری دانشگاه های کشور در این زمینه استقبال نمود.

درپایان دکتر فلاحتی با اشاره به ماموریتهای ملی و بین المللی رایسست و ISC و همچنین ارتباطات گسترده این دو سازمان با سازمان های مهم بین المللی از جمله آیسسکو، یونسکو، تواس، آسایهل، کامستک، سازمان همکاری های اقتصادی D-8 و غیره، آمادگی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام را برای تعامل با دانشگاه های کشور در قالب یک کارگروه داخلی با ماموریت برگزاری کارگاه های آموزشی تخصصی، کنفرانس ها، فرصت مطالعاتی و دوره های آموزشی کوتاه مدت اعلام نمود.

 

babol cpnvention

 

 

babol convention

babol convention

babol convention

 

کلید واژه ها: نشست


( ۱ )