انتشار رتبه‌بندی دانشگاه های آسیایی توسط کیو اس در سال ۲۰۲۰

۲۲ آبان ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۲۸۲ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۲۲۱

به گزارش گروه رتبه بندی دانشگاه­ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام رتبه‌بندی آسیایی دانشگاه‌ها در سال 2020 میلادی از سوی موسسه کیو اس (QS) اعلام شد. این نظام رتبه بندی از سال 2009 دانشگاه های برتر آسیا را (به جز خاورمیانه) رتبه بندی می‌کند.

روش‌شناسی رتبه‌بندی آسیایی کیو اس بر ‌اساس دامنه گسترده‌ای از فعالیت‌های دانشگاه طراحی شده است و از 11 شاخص اصلی شهرت دانشگاه (30 درصد)، شهرت کارفرمایان (20 درصد)، نسبت عضو هیئت علمی به دانشجو (10 درصد)، شبکه تحقیقات بین المللی ‌(10 درصد)، استنادها به ازای هر مقاله (10 درصد)، استنادها به مقالات هر عضو هیئت علمی (5 درصد)، کارکنان دارای مدرک دکتری (5 درصد)، نسبت دانشجویان بین‌المللی (2.5 درصد)، نسبت اعضای هیئت علمی بین‌المللی ( 2.5 درصد)، نسبت تبادلات دانشجویی در سطح داخلی ( 2.5 درصد) و نسبت تبادلات دانشجویی در سطح بین المللی ( 2.5 درصد) استفاده می‌کند.

همانند رتبه بندی سال گذشته، دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) رتبه نخست در بین 550 دانشگاه برتر آسیا را به خود اختصاص داده است و نمونه موفقی از دانشگاه‌های آسیا در رقابت با دانشگاه­های تراز اول جهان است، این دانشگاه جامع که دارای 17 دانشکده در تمام حوزه‌های موضوعی از قبیل مهندسی، پزشکی، هنر و علوم اجتماعی، اقتصاد و ... است به همراه دانشگاه صنعتی نانیانگ (NTU) مشترکا در رتبه بندی سال 2020 جهانی کیو اس رتبه 11 را به دست آوردند که نشان از عملکرد مطلوب و برنامه های محقق شده بین المللی این دانشگاه در عرصه بین المللی است. دانشگاه ملی سنگاپور با بیش از 4500 هیئت علمی، جذب 38000 دانشجو از حدود 100 کشور با دیدگاه های فرهنگی و اجتماعی متنوع و با دارا بودن 30 مرکز تحقیقاتی و علمی به عنوان یک برند مطرح دانشگاهی در سطح جهان شناخته می شود. از اهم برنامه های دانشگاه ملی سنگاپور در برنامه میان مدت این دانشگاه می توان به تقویت اعضای هیئت علمی، تبادل دانشجو در سطح بین المللی، کارآموزی و کارآفرینی دانشجویان در سطح داخلی و خارجی، ارائه فرصت و چالش دانشجویان به درک توانایی­های بالقوه خود اشاره کرد.

دانشگاه صنعتی نانیانگ (NTU) از کشور سنگاپور با یک پله رشد نسبت به رتبه بندی سال 2019 رتبه دوم را در میان دانشگاه های آسیایی کسب کرد. دانشگاه هنگ کنگ از کشور هنگ کنگ در جایگاه سوم قرار دارد. این دانشگاه با قدمت بیش از 100 ساله از دانشگاه های با سابقه کشور هنگ کنگ است و در رتبه بندی کیو اس 2020 دارای رتبه جهانی 25  است و دارای بیش از 20000 دانشجو که نزدیک 50 درصد آن بین المللی و از 96 کشور مختلف و حدود 3000 هیئت علمی است.

دانشگاه های تسینگ هو (با رتبه جهانی 16)، پکینگ چین (با رتبه جهانی 22)، ژ جیانگ چین (با رتبه جهانی 54) و فودان (با رتبه جهانی 40) از کشور چین به ترتیب رتبه های چهارم الی هفتم را کسب کرده اند. دانشگاه علوم و تکنولوژی هنگ کنگ (با رتبه جهانی 32) در جایگاه هشتم، مؤسسه پیشرفته علوم و فناوری کره (KAIST) (با رتبه جهانی 41) از کشور کره جنوبی رتبه نهم و دانشگاه چینی هنگ کنگ (با رتبه جهانی 46) از کشور    هنگ­کنگ در جایگاه دهم قرار دارد. بدین ترتیب از 10 دانشگاه برتر آسیایی تعداد 2 دانشگاه از سنگاپور، 3 دانشگاه از هنگ کنگ، 1 دانشگاه از کره جنوبی و 4 دانشگاه از کشور چین می باشد. 

حضور پررنگ دانشگاه های چین و هنگ کنگ و سنگاپور هر یک به ترتیب با دارا بودن 4 ،3  و 2 دانشگاه در بین 10 دانشگاه برتر آسیا نشان از عملکرد و سیاست‌گذاری موفق علمی این کشورها در سطح بین الملل است. دانشگاه جوان تکنولوژی نانیانگ سنگاپور با قدمتی 28 ساله که دومین دانشگاه برتر آسیا محسوب می شود با دارا بودن 33000 دانشجو و 4000 عضو هیئت علمی و همکاری با مؤسسات تراز اول دانشگاهی دنیا مانند امپریال کالج لندن و دانشگاه فناوری ماساچوست و همکاری مستمر با رهبران صنعتی دنیا از جمله بی ام و، رولز رویس و سایر شرکت های مطرح دنیا درآمد صنعتی بالایی را برای کشور و دانشگاه به ارمغان آورده است.

در مجموع از 550 دانشگاه آسیایی که توسط کیو اس در سال 2020 رتبه بندی شده اند، 118 دانشگاه متعلق به چین ،96 دانشگاه از هند، 87 دانشگاه از ژاپن، 71 دانشگاه از کره جنوبی، 37 دانشگاه از تایوان، 29 دانشگاه از مالزی، 29 دانشگاه از پاکستان، از کشورهای تایلند و اندونزی 20 دانشگاه، از کشورهای هنگ کنگ و ویتنام هرکدام 8 دانشگاه، از بنگلادش و فیلیپین 7 دانشگاه، از سریلانکا 5 دانشگاه، از سنگاپور 3 دانشگاه ، از کشورهای برونئی و ماکائو هرکدام 2 دانشگاه و مغولستان 1 دانشگاه حضور دارند.

کلید واژه ها: رتبه بندی QS رتبه بندی 2020


( ۱ )

نظر شما :