بازدید دانشجویان دانشگاه شیراز از مرکز منطقه ای و ISC

۰۷ دی ۱۳۹۸ | ۱۵:۵۵ کد : ۱۲۸۵ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۳۵۳

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست)، دانشجویان دانشگاه  شیراز به منظور آشنایی با خدمات، منابع و پایگاههای اطلاعاتی رایسست و ISC روز شنبه 07 دی ۱۳۹۸ از این سازمان ها بازدید نمودند. در این بازدید توضیحات تفضیلی در خصوص انواع پایگاه های موجود و به خصوص منابع کتاب ها و مقالات فارسی به دانشجویان دانشگاه شیراز ارائه شد. علاوه بر این فعالیت های مهم مرکز منطقه ای از جمله برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، تأسیس انواع پایگاه های اطلاعاتی، انتشار گزارش های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب های فارسی و غیر فارسی، حمایت از پژوهش های داخلی و منطقه ای در حوزه های علوم و فناوری، برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش های صنعتی، خدماتی و آموزشی برای شناسایی نیازها و تأمین اطلاعات مورد نیاز آنها مورد معرفی قرار گرفت.

در ادامه دانشجویان با خدمات پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و پایگاه های مختلف آن، جایگاه دانشگاه های کشور و سایر کشورهای اسلامی در رتبه بندی ISC، شاخص ها و نحوه ارزیابی عملکرد دانشگاه ها و موسسات پژوهشی در سطوح ملی و بین المللی ، و نحوه نمایه سازی مقالاتِ تمام متن و تحلیل استنادیِ اطلاعات کتابشناختی آن مدارک آشنا شده و دانشگاه ها، نشریات، نویسندگان و آثار برتر علمی جهان اسلام به آن ها معرفی شد.

در پایان حاضرین ضمن تبادل نظر، سؤالات خود را در خصوص نحوه امکان دسترسی به منابع اطلاعاتی گوناگون ملی و بین المللی مرکز منطقه ای و ISC مطرح کردند که مدرس کارگاه به پاسخ گویی و ارائه توضیحات لازم پرداختند.

 

لازم به ذکر است پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد. ISC با در نظر گرفتن استانداردهای علمی، به انتخاب و نمایه سازی نشریات علمی کشورهای اسلامی می پردازد و زمینه لازم جهت ارتقاء کیفیت تحقیق و ایجاد یک شبکه پیوسته علمی در سرتاسر کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی فراهم آورده است.  این نظام رتبه بندی، با نمایه سازی مقالاتِ تمام متن  و تحلیل استنادیِ اطلاعات کتابشناختی آن مدارک، هر ساله به معرفی دانشگاه ها، نشریات، نویسندگان و آثار برتر علمی جهان اسلام می پردازد. از جمله خدمات پایگاه، تعیین نقاط قوت و ضعف دانشگاه ها و موسسات پژوهشی در سطوح ملی و بین المللی با برگزاری کارگاه های آموزشی و علمی می باشد.

کلید واژه ها: بازدید از ISC بازدید دانشجویی


نظر شما :