بازدید هیات کتابخانه آستان قدس رضوی از مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی

۲۰ تیر ۱۳۹۷ | ۱۳:۰۳ کد : ۲۵ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۸۵۸
رئیس کتابخانه آستان قدس رضوی در قالب هیاتی چهار نفره روز سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ، از مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بازدید کردند.
بازدید هیات کتابخانه آستان قدس رضوی از مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی

رئیس کتابخانه آستان قدس رضوی در قالب هیاتی چهار نفره روز سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ، از مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بازدید کردند.

در این بازدید دکتر نوکاریزی، رئیس کتابخانه آستان قدس رضوی پس از ملاقات با ریاست و معاونین مرکز منطقه‌ای به بیان مختصری از تاریخچه و خدمات این کتابخانه پرداخت و گفت: سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی بر طبق مستندات در سال ۳۲۷ قمری تاسیس گردید و از سال ۱۱۵۰ قمری مکان ویژه ای برای این کتابخانه در نظر گرفته شد. از ویژگی های بارز این مجموعه تعلق آن به بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) می باشد و آثار خطی، هنری و محتوایی با بیش از هزار و صد سال قدمت و همچنین شمار زیادی قران نفیس و سایر آثار مذهبی، هنری و …  در آن وجود دارد.

این مجموعه دارای ساختار اداری حدود ۱۰۰ هزار متر مربع است و سالیانه حدود ۵/۷ میلیون نفر از خدمات فرهنگی و مطالعاتی این کتابخانه که شامل ۱۱۰ هزار نسخه خطی،  ۵۸ هزار نسخه چاپ رنگی ،۸ میلیون نسخه منابع دیجیتال، ۱۵۰ هزار منابع دیداری و شنیداری، ۵/۱۳ میلیون نسخه اسناد، ۲ میلیون نسخه مطبوعاتی به زبانهای مختلف استفاده می کنند.

کتابخانه مرکزی این سازمان در سال ۱۳۷۲ تاسیس شد که روزانه ۵ هزار نفر از خدمات آن شامل اینترنت رایگان، دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی، ارائه خدمات بصورت شبانه روزی استفاده می کنند. بیشتر آثار این کتابخانه از طریق سنت حسنه وقف به آن اضافه می شود و ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار نسخه کتاب چاپی و ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ نسخه خطی هر سال خریداری می شود.

وی گفت: از جمله خدمات ویژه این کتابخانه، وجود منابع گویا می باشد که بصورت کاست، دی وی دی، سی دی، ویدئو سی دی و ام پی تری به صورت رایگان در اختیار نابینایان، جانبازان و سایر مخاطبان قرار می گیرد. این کتابخانه دارای بخش سیار نیز می باشد که در دانشگاه ها، مساجد و نهادهای دیگر مستقر هستند. همچنین کتابخانه دیجیتال این مرکز  دارای حدود ۸ میلیون اثر نادر و نایاب است که ۲۰ هزار مورد آن بصورت تمام متن و باقی موارد از طریق خدمات تحویل مدرک با پرداخت هزینه ارائه می گردد.

پس از آن دکتر دهقانی رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام پس از معرفی کامل مرکز و خدمات آن گفت: طی یک سال گذشته ایجاد یک شبکه کتابخانه ای در کشور در دست پیگیری بوده است و حضور کتابخانه آستان قدس به عنوان یک سازمان محوری در اجرای این برنامه بسیار موثر خواهد بود. دهقانی همجنین برنامه حمایت مرکز منطقه ای از همایشهای معتبر کشور، انتشار نشریات معتبر کشور، تاسیس شاخه های مرکز منطقه ای در داخل و خارج از کشور و خدمات دیگر را معرفی کرد.

وی در مورد معرفی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز ضمن اشاره به سابقه تاسیس این مجموعه به برخی از خدمات محوری این سازمان نظیر رتبه بندی دانشگاه های کشور و نیز دانشگاه های کشورهای اسلامی، رتبه بندی نشریات کشور و نیز نشریات کشورهای اسلامی، اطلس علم ایران و رصد خانه تولید علم ایران و ثبت همایش های معتبر علمی اشاره کرد.

ایشان در پایان در مورد انعقاد تفاهم نامه با کتابخانه آستان قدس رضوی ابراز امادگی کرد و گفت: از طریق این تفاهم نامه می توان ضمن تبادل اطلاعات به صورت یک تیم مشترک به رفع نیازهای اطلاعاتی مخاطبان داخل و خارج از کشور اقدام کرد.


( ۱ )

نظر شما :